PL | RU
Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego
Zakończenie festiwalu Josepha Conrada - Korzeniowskiego w Moskwie.

W dniach 11-13 grudnia zakończymy wędrówkę angielskiego pisarza – Polaka, po ziemiach rosyjskich. We współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie, zapraszamy Państwa serdecznie na ostatnią możliwość zagłębienia się w conradowski świat za sprawą filmów, adaptacji i wykładów przygotowanych przez polskich i rosyjskich specjalistów.
Droga Conrada przez Rosję była długa i intensywna, po majowej edycji festiwalu, która miała miejsce w moskiewskim Kinie Iluzjon, Joseph Conrad dał się poznać również mieszkańcom Orenburga i Kaliningradu. Wraz z końcem roku, który z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza został ogłoszony w Polsce „Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego”, powraca do Moskwy, gdzie po raz ostatni będzie można zgłębić tajemnicę i przybliżyć sobie sylwetkę oraz poznać twórczość jednego z najwybitniejszych pisarzy na świecie.

W programie:

11 grudnia, poniedziałek
Biblioteka Literatury Zagranicznej, ul. Nikolojamskaja 1, Wielka Sala
WSTĘP BEZPŁATNY, po wcześniejszej rezerwacji.
18:30 – wykład pt. „Polskie korzenie i ewolucja poglądów Josepha Conrada” poprowadzi Dr Daniel Fogel (Wyższa Szkoła w Raciborzu).
20:00 - film dokumentalny: "Ja, który ma podwójne życie…” czyli dylemat Josepha Conrada, reż. Justyna Smolińska, Mieczysław Sroka, Polska, 1988, 57 min + 72 min + 59 min,

12 grudnia, wtorek
Biblioteka Literatury Zagranicznej, ul. Nikolojamskaja, 1, Wielka Sala
WSTĘP BEZPŁATNY, po wcześniejszej rezerwacji.
18:00 - wykład pt. „Kreatywność Josepha Conrada: w poszukiwaniu nowego człowieka” poprowadzi Prof. VM Tolmacheva (Moskiewski Uniwersytet Państwowy).
19:00 – wykład "Polski romantyzm w twórczości Josepha Conrada poprowadzi Dr. Karol Samsel (Uniwersytet Warszawski). Kino Iluzjon, ul. Kotelniczeskaja Nabiereżnaja 1/15
20:30 - film fabularny: Tajny Agent, reż. Krzysztof Zaleski, spektakl telewizyjny, 2005, 69 min

13 grudnia, środa
Biblioteka Literatury Zagranicznej, ul. Nikolojamskaja, 1, Wielka Sala
WSTĘP BEZPŁATNY, po wcześniejszej rezerwacji.
18:30 – „Smuga cienia” i „Jądro ciemności”. Przeczucie Conrada Apokalipsą w sztuce i życiu społecznym XX wieku. Dyskusja z udziałem rosyjskich i polskich naukowców. Moderatorem jest dyrektor Instytutu Polskiego w Moskwie - Dariusz Klechowski. Kino Iluzjon, ul. Kotelniczeskaja Nabiereżnaja 1/15
20:30 - film fabularny: Smuga cienia, reż. Andrzej Wajda, dramat psychologiczny, Polska, Wielka Brytania, 1976, 100 min

Dni Josepha Conrada w Moskwie organizuje Instytut Polski w Moskwie, we współpracy z Fundacją Wspieram, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury RP oraz Instytutu Książki w ramach projektu: Conrad 2017.