PL | RU
Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego



Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca 2017 r. w moskiewskim kinie „Iluzjon”. Festiwal, na przestrzeni września i października zawita także do Kaliningradu oraz Orenburga, po czym w listopadzie powtórnie wróci do Moskwy. Z okazji 160. rocznicy urodzin pisarza rok 2017 został ogłoszony w Polsce „Rokiem Josepha Conrada”. Organizowany przez Fundację Wspieram projekt stanowić będzie ważny punkt na mapie całorocznych wydarzeń upamiętniających i propagujących twórczość oraz postać tegoż artysty.

Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma na celu przywrócenie pamięci, promowanie oraz poszerzenie wśród Rosjan wiedzy na temat jednego z najbardziej cenionych pisarzy na świecie. Dzieła Conrada niosą ze sobą uniwersalne przesłanie i zrozumiały wydźwięk dla czytelników w różnych zakątkach globu. Jego postać jest bliska sercom miłośników literatury nie tylko w Polsce, skąd pochodził, Anglii, gdzie tworzył, ale w całej Europie. „Jądro ciemności”, „Lord Jim”, „Nostromo”, „Tajny agent” to tylko niektóre z tytułów wybitnego przedstawiciela literatury angielskiej, które poruszają zarówno globalne problemy cywilizacyjne, jak i jednostkowe dylematy dnia powszedniego. Dzięki uniwersalności i wieloaspektowości książki Conrada mają ponadczasowy wpływ na współczesną literaturę i pozostaną na zawsze aktualne dla swoich odbiorców.

Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego będzie platformą porozumienia oraz wymiany myśli, doświadczeń i poglądów polskich i rosyjskich literatów, filmowców, historyków, artystów oraz wszystkich uczestników projektu. Zaprezentujemy dokumentalne i fabularne filmy poświęcone życiu i twórczej działalności pisarza. XIX-wieczny poeta będzie na Festiwalu patronem nie tylko pokazów filmowych, czy spektakli telewizyjnych ale także paneli dyskusyjnych, wykładów, wystaw oraz koncertów.