PL | RU
Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego
Kapitana Jima raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, bowiem powieść wydana w 1900 roku, jest obok „Nostromo” i „Jądra ciemności” stawiana najwyżej w całym dorobku Josepha Conrada, jest również uznawana za pierwszy utwór ukazujący pełnię możliwości artystycznych pisarza.
Arcydzieło literackie nie raz inspirowało innych twórców do tworzenia adaptacji filmowych, telewizyjnych czy teatralnych.

Podczas Festiwalu Josepha Conrada-Korzeniowskiego nie mogło zabraknąć Lorda Jima. Przedstawimy Państwu nową wersję spektaklu telewizyjnego pt. „Lord Jim” reż. Laco Adamika.

W nowej adaptacji telewizyjnej pióra Michała Komara, pisarza i zarazem conradysty, który będzie Gościem i prelegentem wydarzenia poświęconemu pamięci Josepha Conrada, na pierwszy plan wysuwają się problemy moralne: kwestia honoru i poczucia odpowiedzialności, winy i jej odkupienia. Oryginalny scenariusz telewizyjny możliwie wiernie oddaje zarówno kompozycję powieści, jak i wielowarstwowość narracji. Aby skoncentrować się na tym, co najważniejsze - analizie dylematu moralnego, reżyser Laco Adamik zrezygnował ze zdjęć plenerowych, realizując całość w studiu telewizyjnym. Egzotyczne azjatyckie pejzaże, wypływający w morze parostatek i tłum pielgrzymów na pokładzie pojawią się na ekranie za sprawą techniki telewizyjnej i grafiki komputerowej.

powrót do aktualności