PL | RU
Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego
Otwarcie Festiwalu Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Moskwie.

Już dziś rozpoczynamy w Moskwie wędrówkę śladami wybitnego pisarza angielskiego – Josepha Conrada. Wieczorem w kinie „Iluzjon” odbędzie się Uroczyste Otwarcie Festiwalu, któremu towarzyszyć będzie projekcja filmu Jutro, Dariusza Gajewskiego oraz wernisaż wystawy „Joseph Conrad. Między lądem a morzem”. W trakcie trwania bankietu zaproszeni Goście wysłuchają koncertu muzyki klasycznej i filmowej z epoki Conrada.

Przez 7 kolejnych dni moskiewskie kino „Iluzjon” zamieni się w miejsce spotkań z XIX-wiecznym Pisarzem. W jego poznaniu pomogą wybitni conradyści z Polski i literaci rosyjscy, którzy zaprezentują uczestnikom projektu jego sylwetkę oraz twórczość. Przedstawimy kilka znakomitych dokumentów biograficznych, które pozwolą poznać nie tylko życiorys bohatera Festiwalu, ale także pokażą skąd się wywodzi, dlaczego opuszcza ojczyznę i jak to się odbija na jego karierze pisarskiej i poglądach.

W ciągu całego Festiwalu Rosjanie będą mogli obejrzeć kilka adaptacji teatralnych i telewizyjnych utworów Conrada, między innymi „Lorda Jima”, „Tajnego Agenta”, czy „Jutro”. A w sobotę, 27 maja, podczas debaty, której głównym tematem będzie „Conrad wobec nowoczesności” przekonamy się jak na twórczość Josepha Conrada patrzą Polacy, a jak oceniają ją Rosjanie w dzisiejszych czasach, czyli 160 lat od jego narodzin.

To wszystko już od 25 maja do 1 czerwca w moskiewskim kinie „Iluzjon”. Następnie, na przełomie września i października Josepha Conrada poznać będą mogli lepiej mieszkańcy Kaliningradu i Orenburga, a w listopadzie jeszcze raz postaramy się zaciekawić jego postacią mieszkańców Moskwy, gdzie nastąpi oficjalne zamknięcie wędrówki Pisarza po rosyjskich ziemiach i zakończenie Festiwalu!