PL | RU
Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego
Wystartował w Moskwie Festiwal Josepha Conrada-Korzeniowskiego!

Wczoraj o godz. 18 czasu moskiewskiego rozpoczęliśmy obchody 160. rocznicy urodzin Josepha Conrada w kinie "Iluzjon". Goście dopisali wielkim optymizmem i zainteresowaniem. Podczas Uroczystego Otwarcia Festiwalu wysłuchaliśmy duetu muzyków z Rosji, którzy uświetnili wieczór grając muzykę klasyczną i filmową nawiązującą do epoki życia Pisarza oraz obejrzeliśmy krótkometrażowy film, etiudę studentów Łódzkiej Szkoły Filmowej pod opieką Dariusza Gajewskiego.

Wczoraj rozpoczęliśmy oficjalnie, natomiast już od dziś kino "Iluzjon", a w nim Joseph Conrad w postaci prelekcji i filmów czekają na wszystkich, żądnych wiedzy i chęci poznania, Rosjan!

O godz. 16:00 referat pt. „Dialektyka światła i ciemności w prozie Conrada” wygłosiła Dr Monika Malessa-Drohomirecka z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. po którym widzowie obejrzeli film dokumentalny Filipa Bajona, pt. „Powtórka z Conrada”.

Następnie widzowie obejrzeli adaptację powieści Josepha Conrada „Tajny agent” oraz wysłuchali prelekcji Dr Moniki Majewskiej – conradystki z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, która W swoim wystąpieniu pt. „Joseph Conrad o Rosji i Rosjanach” przywoła wypowiedzi Conrada na temat Rosji, ze wskazaniem na czynniki warunkujące stosunek pisarza do tego kraju, a także jego komentarze dotyczące pisarzy rosyjskich (Dostojewskiego, Tołstoja, Turgieniewa).

A już jutro zapraszamy na film animowany Caracas, reż. Anny Błaszczak oraz etiudę studencką Jutro, Dariusza Gajewskiego po których nastąpi wspólne poszukiwanie Conrada i jego przekonań we współczesności w trakcie polsko-rosyjskiej DEBATY literatów!